• AYDINLATMA YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEN KAYNAKLI GÜVEN SORUMLULUĞU

  * Av.Edip Katayıfçı tarafından kaleme alınmıştır.

  Hukuki ilişkiler neticesinde ortaya bir takım hak ve yükümlülükler çıkar. Aydınlatma yükümlülüğü de bir hukuki ilişki neticesinde ortaya çıkabilecek yükümlülüklerden birisi olarak karşımıza çıkar. Kanundan, sözleşmeden ya da dürüstlük kuralından doğabilen bu yükümlülüğün ihlali, zarara sebebiyet verir ve bir sorumluluk gerektirir. Ancak, haksız fiil ve sözleşme sorumluluğu şeklinde ayrıma tabi tutulan sorumluluk hukuku, bazı hukuki ilişkilere uygulanamamaktadır. Nitekim günümüzde öyle hukuki ilişkiler ortaya çıkmaktadır ki, bu ilişkiler dolayısıyla zararlar oluşmakta, ancak oluşan zararın kapsamı ne bir sözleşme ilişkisine dayandırılabilmekte ne de haksız fiilin unsurlarını taşımaktadır. İşte bu bakımdan, taraflar arasındaki bu ilişkiden doğan güvenin korunması ve bu güven ilişkisi dolayısıyla ortaya çıkan zararların tazmini önem arz etmektedir.

  Bu çalışmayla, yükümlülük kavramı ile aydınlatma yükümlülüğünün ne şekillerde ortaya çıkabildiği ele alınmakta, aydınlatma yükümlülüğünün hukuki niteliği üzerinde durulmakta ve aydınlatma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi sebebiyle taraflar arasında oluşan güven ilişkisinin sebep olduğu güven sorumluluğu incelenmektedir.

  Devamını Oku

 • SGK Fesih Kodları

  İş sözleşmesinin ne sebeple sona erdiği hem işveren hem de işçi açısından büyük önem taşır. Özellikle sözleşmenin sona ermesinden sonra işçinin işsizlik maaşına hak kazanıp kazanamayacağı ve bu olasılığın hangi koda denk geldiği uygulamada pek bilinmemektedir.

  Aşağıdaki tabloda SGK fesih kodları ve sebepleri ile hangi hallerde işsizlik maaşına hak kazanılacağı gösterilmiştir.

   

  Devamını Oku

 • Borç Ödeme Prosedürü

  İcra Dosyasına Kredi Kartıyla Ödeme Nasıl Yapılır?

  Devamını Oku

 • Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği 70 inci Maddesi Değişikliği

  Av. Zeliha Aras Altınok tarafından kaleme alınmıştır.

  Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nin yürürlüğe girmesinden üç yıl sonra (RG T: 24.09.2005 RG NO: 25946) Yönetmeliğe eklenen 70 inci madde ile dağıtım şirketlerinin dağıtım lisanslarında belirtilen sınırlarının genişletilmesi düzenlenmiştir.  

  Devamını Oku

 • LİMİTED ŞİRKETLERDE ORTAKLIK SIFATININ KAZANILMASI VE KAYBEDİLMESİ

  * Av.Edip Katayıfçı tarafından kaleme alınmıştır.

  6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu (TTK), ticaret hukukunda önemli değişiklikleri beraberinde getirmiş; ortaklık sıfatının kazanılması ve kaybedilmesini konu alan düzenlemelerde de bir takım değişikliklere gidilmiştir.

  Limited şirketler, sermaye şirketi olarak düzenlenmiş olmalarına rağmen şahıs şirketlerine ait niteliklere de sahiptirler. Özellikle şirketten çıkma ve çıkarılma konuları, anonim şirketlerdeki çıkma ve çıkarılmadan ayrılmakta ve bu konularda şahıs şirketlerinin özellikleri limited şirkete hâkim bulunmaktadır. Bu yönleriyle, limited şirketlerde ortaklık sıfatı, ortaklık sıfatının hangi aşamalarda ve hangi şartlara göre kazanılabileceği ile ortaklık sıfatının kaybedilmesi ve kaybetmenin sonuçları incelenecektir.

   
  Devamını Oku

A PHP Error was encountered

Severity: Core Warning

Message: PHP Startup: Unable to load dynamic library '/opt/alt/php55/usr/lib64/php/modules/i360.so' - /opt/alt/php55/usr/lib64/php/modules/i360.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Filename: Unknown

Line Number: 0